Filmy

Films

MŁYN I KRZYŻ (The Mill and the Cross)
[2010]
Reżyseria: Lech Majewski
Scenariusz: Lech Majewski, Michael Francis Gibson
Obsada
Michael York (Jonghelinck)
Charlotte Rampling (Maria)
Rutger Hauer (Peter Bruegel)
Joanna Litwin (Żony Bruegela)
Ekipa
Zdjęcia: Lech Majewski, Adam Sikora
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Scenografia: Katarzyna Sobańska-Strzałkowska
Opis filmu

“Młyn i Krzyż” to tytuł książki o obrazie Petera Bruegela, Droga na Kalwarię. Napisał ją Michael Gibson, wieloletni krytyk sztuki w Herald Tribune i światowej sławy ekspert malarstwa flamandzkiego. Mieszkający w Paryżu Amerykanin zobaczył w paryskim kinie “Angelusa” po czym odszukał i zaprosił Majewskiego do siebie, by wspólnie skonstruować scenariusz.

Film, osadzony w roku 1564 - tym samym, w którym Bruegel namalował swoje arcydzieło - splata pasję Chrystusa z pasją Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. W tym kontekście Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy, jawi się jako Szekspir Flandrii a jego obraz opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji. Filmy Majewskiego, wypełnione symboliką oraz licznymi kulturowymi odwołaniami, często sięgają do najlepszych malarskich tradycji, jak choćby „Ogród Rozkoszy Ziemskich” oparty na obrazie Hieronimusa Boscha.

[Polski Instytut Sztuki Filmowej, www.pisf.pl]

Michael Gibson odkrył cały język poetycki tego obrazu. Jego książka to dogłębna analiza tego dzieła – mówił w trakcie specjalnej konferencji prasowej poświęconej pracom nad filmem jego reżyser Lech Majewski. Dziennikarze mogli nie tylko porozmawiać z artystą i jego gwiazdami, ale także zobaczyć fragment powstającego filmu.

Całość rozgrywać się będzie w roku 1564, w którym Bruegel namalował swoje arcydzieło. Majewski splata wątek cierpienia Chrystusa z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. Rutger Hauer odtwarza postać Petera Bruegela. Michel York gra bankiera i kolekcjonera obrazów, Jonghelincka. Charlotte Rampling wciela się z kolei w postać Marii. Na planie nie zabrakło również polskich aktorów. Wśród nich jest m.in. Joanna Litwin ("Angelus", "Szklane Usta"), która wciela się w rolę młodej żony Bruegela, Marijken, matki całego klanu Bruegelów.

[Film.onet.pl]

Recenzje