Biografia

Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

Urodził się w Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Ukończył je w 1977 roku. Już podczas studiów zrealizowana przez Majewskiego etiuda dokumentalna Grand Hotel (1975) zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych. Jego dyplomem stała się nowela Zwiastowanie w filmie fabularnym "Zapowiedź ciszy".

W roku 1978 Wydawnictwo Śląski publikuje tomik poetycki Lecha Majewskiego, noszący tytuł Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta. Rok później nakładem Czytelnika ukazuje się kolejny zbiór wierszy - Poszukiwanie Raju.

Rycerz to samodzielny debiut reżysera. Film ten został wysoko oceniony przez krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dzięki pochlebnym recenzjom, m. in. w "Timesie", jesienią 1981 roku reżyser zaproszony zostaje do Cambridge na Festiwal Kultury Średniowiecznej, a w londyńskim National Theatre organizuje przegląd polskiego kina "Uczniowie Wojciecha Hasa".

Rok później Majewski reżyseruje na Tamizie Odyseję Homera. Producentem spektaklu jest Shivaun O'Casey, a jednym z "inwestorów" Samuel Beckett. Przedstawienie zwraca uwagę Michaela Hausmana, producenta m.in. "Amadeusza" Milosza Formana. Autor zostaje zaproszony do Stanów Zjednoczonych i tam realizuje film Flight of The Spruce Goose (Lot Świerkowej Gęsi), oparty na swojej debiutanckiej powieści Kasztanaja. W filmie udział biorą m. in. Danny O'Shea, Jennifer Runnyon, Karen Black i Betsy Blair, która otrzymała Oscara za rolę w filmie "Marty".

W 1986 reżyser udaje się do Rio de Janeiro, gdzie wspólnie z Ronaldem Biggsem, "mózgiem" słynnego napadu stulecia w Anglii, pisze scenariusz i realizuje film Prisoner of Rio. Obraz ukończony zostaje w 1988 roku w Pinewood Studios pod Londynem. Dystrybowany przez Columbia Pictures - TriStar odnosi wielki sukces komercyjny.

Dwa lata później przenosi się do Hollywood i rozpoczyna współpracę ze studiem Davida Lyncha "Propoganda Films". Tam powstaje Ewangelia według Harry'ego (Gospel According to Harry). W filmie debiutuje późniejszy odtwórca roli Aragorna we "Władcy Pierścieni" - Viggo Mortensen.

Kolejnym przedsięwzięciem jest opera. Majewski reżyseruje Króla Ubu z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Premiera ma miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi i zostaje uhonorowaną Złotą Maską za najlepszy spektakl sezonu oraz Złotym Orfeuszem Warszawskiej Jesieni w 1994 roku. Wtedy też opublikowana zostaje kolejna powieść Majewskiego - Szczury Manhattanu. Autor pracuje także nad rozpoczętą jeszcze w 1980 roku książką Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej.

W 1995 roku w Heilbronn w Niemczech Majewski wystawia sztukę The Black Rider autorstwa Boba Wilsona, Toma Waitsa i Williama Burroughsa. Przedstawienie otrzymuje nagrodę Kilianpreis za najlepszą reżyserię w sezonie 1994/95. W Warszawie natomiast Teatr Wielki otwiera nowy sezon operą Carmen w inscenizacji Lecha Majewskiego. Francuskie pismo "Opera International" dostrzega w niej "niezwykłą potęgę dramatycznego wyrazu".

W tym samym roku Lech Majewski zostaje jednym z producentów filmu opartego na własnym scenariuszu (w 1997 roku Wydawnictwo Rebis publikuje Basquiata - nowojorską opowieść). Basquiat (1996) jest opowieścią o nowojorskim artyście graffiti, nazwanym przez krytyków "czarnoskórym Van Goghiem". Grają w nim m. in. Gary Oldman, Benicio del Toro, Dennis Hopper, Tatum O'Neil, Courtney Love i David Bowie jako Andy Warhol.

Ale autor "Ewangelii według Harry'ego" nie poprzestaje na twórczości teatralnej i filmowej. W 1996 debiutuje jako kompozytor - wspólnie z Józefem Skrzekiem tworzy muzykę i libretto do autobiograficznej opery Pokój Saren. Podstawą libretta opery stały się młodzieńcze wiersze Majewskiego z tomu Mieszkanie. Prapremiera "Pokoju Saren" odbyła się 31 marca w Operze Śląskiej. Jednocześnie Polygram Records wydaje podwójną płytę kompaktową z muzyką w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Międzynarodowy Instytut Teatru wybrał "Pokój Saren" do grona dwunastu najlepszych oper współczesnych spośród przeszło sześciuset powstałych w latach dziewięćdziesiątych i nagrodził ją w 1998 w Düsseldorfie. "Pokój Saren" uhonorowano także Złotą Maską. Na podstawie opery Lech Majewski nakręcił film pod tym samym tytułem, prezentowany m. in. w nowojorskim Museum of Modern Art, Galerie Nationale du Jeu de Paume w Paryżu, Museum of Fine Arts w Buenos Aires oraz na weneckim Biennale.

Rok 1997 to Sen nocy letniej. Majewski zaprezentował własną adaptację sztuki Szekspira i sfilmował ją w Heilbronn. Został też producentem serii płyt pod wspólnym tytułem "Mistycy i wirtuozi" z muzyką współczesną, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Józefa Skrzeka i Juliana Gembalskiego. Ukazuje się również Autobus na Golgotę (Wydawnictwo Baran i Suszczyński) - połączenie prozy i komiksu.

Kolejny projekt Lecha Majewskiego to zrealizowany w 1998 roku Katowicach spektakl eksperymentalny Tramwaj, przeniesiony później do Düsseldorfu. W Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach Majewski przedstawia i filmuje instalację Wypadek, a rok później powstaje Wojaczek - opowieść o jednym z najciekawszych polskich poetów współczesnych. Film został zaprezentowany na festiwalach m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Jeruzalem, Rio de Janeiro, Londynie, Mexico City, Sao Paulo, Nowym Jorku, Montrealu i Los Angeles. "Wojaczek" zdobył ponad 20 nagród, w tym tytuł Najlepszego Europejskiego Niezależnego Filmu w roku 2000 w Barcelonie, Najlepszego Filmu Europejskiego w Corato i Grand Prix w Kłajpedzie. Odtwórca głównej roli Rafała Wojaczka - Krzysztof Siwczyk - otrzymał nominację Europejskiej Akademii Filmowej na Najlepszego Aktora Europejskiego.

Następnym filmem Lecha Majewskiego jest Angelus - nazywany często "śląskim Sto lat samotności". Premiera filmu odbyła się w październiku 2001 roku. Podobnie jak "Wojaczek", "Angelus" zdobył szereg liczących się nagród filmowych, m.in. Grand Prix Camerimage i nagrodę im. Federico Felliniego. Film opowiada o historii śląskiej grupy różokrzyżowców-górników. Jej głównym bohaterem jest Teofil Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany polski malarz-prymitywista.

Rok później reżyser ponownie wrócił do Carmen, by wystawić ją na scenie Litewskiej Opery Narodowej. W Heilbronn natomiast otworzył sezon Operą za trzy grosze Bertolda Brechta.

Lech Majewski jest również autorem książki poświęconej Federico Felliniemu Asa nisi masa - Magia w "8,5" Felliniego i zbioru esejów Oficjalne centrum świata o życiu w Hollywood i Nowym Jorku.

Kolejnym dziełem twórcy "Wojaczka" jest film Ogród rozkoszy ziemskich, nakręcony na podstawie wydanej w 2002 roku książki Metafizyka. Film został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie (2004 rok). Obraz Majewskiego to opowieść o miłości, sztuce i Wenecji. Bohaterowie filmu odtwarzają sceny z "Ogrodu rozkoszy ziemskich" Hieronima Boscha. Łączy ich pragnienie odnalezienia piękna i harmonii w ogarniętej chaosem, rozpadem i brzydotą rzeczywistości.

W 2003 roku nakładem Wydawnictwa Rebis ukazała się powieść Lecha Majewskiego nosząca tytuł Hipnotyzer - książka, której akcja rozgrywa się w Wenecji - mieście zamieszkania autora. W tym samym roku Lech Majewski stworzył zbiór dwunastu videoartów "DiVinities".

W 2005 roku zorganizowane zostały dwie duże retrospektywy prac Lecha Majewskiego; pierwsza w Buenos Aires i Mar del Plata w Argentynie, druga w Londynie, gdzie jego filmy pokazano równocześnie w Brytyjskiej Akademii Filmowej, w Riverside Studios i Curzon Cinemas, podczas gdy Whitechapel Art Gallery zainstalowała jego videoarty. Rok później twórczość Majewskiego uhonorowało najbardziej prestiżowe muzeum sztuki współczesnej, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, organizując w Maju 2006 indywidualną retrospektywę jego twórczości. Jej otwarcie uświetniła premiera "KrwiPoety", unikalnej sekwencji 33 wideoartów prezentowanych symultanicznie, które, w opinii kuratora MoMA Laurenca Kardisha, "poruszają zaniedbane przez inne media, niezagospodarowane obszary psyche współczesnego człowieka".

W lutym 2007 cykl videoartów "KrewPoety" był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, a w czerwcu na Biennale w Wenecji. W tym samym roku Lech Majewski stworzył film fabularny Szklane usta, oparty na cyklu "KrewPoety". Retrospektywę twórczości artysty ("Lech Majewski: Conjuring the Moving Image") oglądać można w Stanach Zjednoczonych. Na przełomie lipca i sierpnia retrospektywa zawita do Galerii Narodowej w Waszyngtonie.

W 2008 roku Lech Majewski rozpoczął pracę nad kolejnym filmem. Młyn i krzyż ("The Mill And the Cross") to współczesne odczytanie słynnego obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". W filmie zagrał Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling i Joanna Litwin. Autorem scenariusza jest Lech Majewski i Michael Francis Gibson. Zdjęcia zakończone zostały w 2009 roku.


English

Biography

Lech Majewski - a poet, painter, writer, director and producer. Born in Katowice, Poland, graduated from the Łódź Film School in 1977; has lived in USA since 1981.

One of his student films Grand Hotel (1975) won the Grand Prix at the International Festival of Film Schools. While still in Poland, he wrote and directed two feature films: An Annunciation (1978) and The Knight (1980) which Janet Maslin described in the New York Times as "a haunting, austere parable directed with assurance... His film retains its spare, arresting visual style throughout", and by Kevin Thomas in the Los Angeles Times as "beautiful and mystical".

In 1982, on the River Thames, he staged Homer's Odyssey, receiving much attention and acclaim. The London Times hailed it as "potent theatre". He has published several books of poetry, essays and fiction. Based on his first novel he wrote a screenplay for his US debut Flight of The Spruce Goose (1985). It was produced by Michael Hausman, who brought out such films as Forman's "Amadeus" and Mamet's "House of Games".

In 1986 Mr. Majewski went to Rio de Janeiro to develop a screenplay with the world's most wanted man, Ronald Biggs, one of the perpetrators of the English Great Train Robbery. Prisoner of Rio (1989) was completed at Pinewood Studios and released worldwide by Columbia Pictures-TriStar. Mr. Majewski acted both as the Director and Executive Producer of the film, raising all of the financing.

In 1992, together with David Lynch's Propaganda Films, he produced and directed Gospel According to Harry, which Piers Handling of the Toronto Film Festival called "a visionary film poem". Viggo Mortensen, memorable Aragorn in "The Lord of the Rings", debuted in the lead.

His staging of Penderecki's Ubu Rex in 1993 brought Mr. Majewski to the opera world and won him several awards including a Golden Mask for the best production and Golden Orpheus at the 1994 Warsaw Autumn Festival. In September of 1995, Polish National Opera opened the new season with Mr. Majewski's production of Bizet's Carmen, transmitted live by CANAL+. The prestigious magazine "Opera International" cited this staging among the best of 1995 opera productions in the world.

In 1995 he co-produced Basquiat, a film based on the story he wrote, starring Gary Oldman, Dennis Hopper, and David Bowie as Andy Warhol. In the same year he directed The Black Rider in Heilbronn, Germany. His version of this postmodernist opera by Bob Wilson, Tom Waits and William Burroughs won him "Killianpreis" for the best direction and was praised by German critics as "a true mastery" (Stuttgarter Zeitung), "magnificent, hypnotic spectacle" (Stimme), "breathtaking journey into the unknown" (Rundblick).

In 1996, he debuted as a composer (together with Józef Skrzek) and a librettist writing his autobiographical opera Pokój Saren. It premiered at the Silesian Opera and was awarded a Golden Mask. Polygram Records brought out a double CD. Subsequently the International Theater Institute (ITI) selected this production from over five hundred entries to be among the dozen best new operas in the world and presented it in 1998 in Düsseldorf. In the same year, based on his opera, Mr. Majewski made a movie The Roe's Room which Claude Chamberlain, director of the Montreal Film Festival, called: "a visionary and musical poem; a profound, subtle and very original movie". Ruben Guzman of Buenos Aires Museum of Fine Arts described the film as "a modern visual arts masterpiece", picking it up for the permanent collection.

In 1997 Mr. Majewski staged and filmed in Germany his own version of Shakespeare's A Midsummer Night's Dream . A year later, he produced a series of CD's featuring Polish modern music masters, notably Henryk Mikołaj Górecki. In the same year he staged Tramway, an experimental "90 kilometer performance" and built an installation Accident in the Modern Art Gallery of his native town of Katowice. A documentary based on this exhibition won a Silver Award at the 32nd Houston International Film Festival.

In 1999 he directed a feature Wojaczek. Presented at a number of festivals, including Rotterdam, Berlin, Jerusalem, Rio de Janeiro, London, Mexico City, New York, Montreal and Los Angeles the film received over twenty prizes, among them the European Award at the Festival of European Cinema in Corato, Italy, a V Forum of European Cinema Award, Strasbourg, and in Barcelona where the International Federation of Film Societies chose "Wojaczek" as the Best Independent Film of the Year 2000, giving it a prestigious Don Quixote Award. The amateur Krzysztof Siwczyk, who played the lead, was nominated by the European Film Academy as the Best European Actor.

In 2000 Mr. Majewski became a voting member of the European Film Academy and began filming Angelus, an epic about Silesian coalminers living in an occult commune. Darryl Macdonald of the Seattle International Film Festival described this work, completed in 2001, as "a film of uncommon beauty". It won a number of prizes, including a Fellini Award and Grand Prix at "Cameraimage". In the same year "The Roes'Room" was presented at Venice's Palagraziussi (in collaboration with the Venice Biennale), and a year later in the Museum of Modern Art in New York, and National Gallery Jeu de Paume in Paris.

2002 saw a number of Mr. Majewski's works appear. The Lithuanian National Opera staged his new version of Carmen while theatergoers in Germany could see his production of the Three Penny Opera as well as "Tramway" performed in Düsseldorf. He published his fourth novel Metaphysics, on which he based his new film The Garden of Earthly Delights, an Anglo-Italian production shot in Venice and London. Completed in 2004, it won the Grand Prix at International Film Festival in Rome. A year earlier, he published his fifth novel, The Hypnotist, and assembled a dozen videoart features - a collection of visual poems entitled "DiVinities".

In 2005 two major retrospectives of Mr. Majewski's works were organized; in Buenos Aires/Mar del Plata and in London, where the British Film Academy, Riverside Studios and Curzon Cinemas showed his films while the Whitechapel Art Gallery showed his videoart features. A year later The Museum of Modern Art in New York honored Mr. Majewski with an individual retrospective of his works, entitled "Lech Majewski: Conjuring the Moving Image". Curated by Laurence Kardish, it presented both films and videoart features. The world premiere of Blood of a Poet, a unique sequel of thirty-three videoart pieces that may be seen separately or as a single narrative feature, was the highlight of the opening night at MoMA. It was exhibited later by many galleries and museums; in February 2007 it was installed at the Berlinale and in June at the Venice Biennale. In the same year, Mr. Majewski has created the feature film Glass Lips, based on his "Blood of a Poet" cycle. The Lech Majewski Retrospective that originated at MoMA is currently touring the U.S. and in July/August travels to The National Gallery in Washington D.C.

In 2008 Lech Majewski started working on his new movie. The Mill And the Cross is a modern interpretation of Peter Bruegel's painting "The Way to Calvary". In movie play: Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling and Joanna Litwin. Lech Majewski and Michael Francis Gibson wrote a screeplay. Production was finished in 2009.


Biography in English - Personal Home Page (www.lechmajewski.com).